Pri bolesti kĺbov


Kĺb je štruktúra, ktorá „spája“ kosti a umožňuje telu pohyb. Povrch kostí je v kĺbovej štrbine pokrytý chrupkami, ktoré sa dotýkajú a fungujú ako tlmiče a absorbéry nárazov. Aby kĺb fungoval správne, sú dôležité aj pridružené kĺbové štruktúry ako sú šľachy, úpony, väzy, mazové vačky…  Príčiny bolestí kĺbu sú rozmanité. Často sú spôsobené degeneratívnymi ochoreniami, ale môžu byť takisto zapríčinené úrazom resp. mikrotraumami. Nasledujúce riadky budú zamerané na tie najčastejšie príčiny bolesti kĺbov a priblížia, akým mechanizmom Flector® EP gél a náplasť účinkujú.

 

Osteoartróza je degeneratívne ochorenie postihujúce predovšetkým kĺbovú chrupku spolu s priľahlými štruktúrami. V súčasnosti sužuje 20% populácie – výskyt tohto ochorenia stúpa s vekom, ale ovplyvňujú ho aj iné faktory. Dôsledkom ochorenia je, že sa odbúrava viac zložiek chrupky ako si sám organizmus stačí vyrábať/dopĺňať – presná príčina vzniku nie je známa. Dobrou správou je, že nástup a priebeh ochorenia sa dajú spomaliť – dopĺňaním stavebných zložiek chrupky (napr. chondroitín-4,6-sulfátu), ktoré prispievajú k jej správnej látkovej výmene. Osteoartróza sa môže navonok prejaviť rôznymi spôsobmi, môžu sa vyskytnúť napr.:

  • bolesť
  • stuhnutosť
  • opuch kĺbov
  • deformácie kĺbov

 

Ak človek pozoruje prejavy osteoartrózy (napr. bolesti, stuhnutosť…), je namieste konzultácia s odborníkom – lekárom špecialistom, ktorý určí smerovanie ďalšej liečby. Flector® EP gél/náplasť môže pomôcť zmierniť príznaky tohto degeneratívneho ochorenia ako sú bolesť, zápal a opuch kĺbov. Pri dodržaní odporúčaného dávkovania, sú po lokálnej aplikácii Flector® EP náplasť v synoviálnej tekutine (tekutina ktorá cez ktorú je vyživovaná chrupka) porovnateľné koncentrácie liečiva diklofenaku ako po podaní tabletovej formy diklofenaku1,2. Znamená to, že pri použití náplasti Flector® EP je možné dosiahnuť liečebný efekt porovnateľný s užitím tabliet proti bolesti, pri podstatne nižšom riziku nežiaducich účinkov.

 

Dna alebo hovorovo lámka, je ochorenie, pri ktorom sa hlavne v kĺboch vyzráža kyselina močová a je charakteristické silnou bolesťou, opuchom a stratou pohyblivosti kĺbov. Liečba tohto ochorenia patrí do rúk odborného lekára – reumatológa a v jej liečbe má miesto okrem iného zmena životosprávy a stravovacích návykov. Na prejavy dny ako sú opuch, bolesť a taktiež zápal sú odporúčané lieky zo skupiny lokálnych nesteroidových antiflogistík, kam sa zaraďuje aj Flector® EP gél a náplasť. Obsahujú molekulu diklofenak epolamín, ktorý rýchlo preniká do miesta bolesti (kĺbu) a pomáha prekonať príznaky zápalových ochorení. Vďaka svojmu protizápalovému pôsobeniu prináša úľavu od bolesti a zmierňuje opuch, pri minimálnom riziku nežiaducich účinkov.

 

Reuma (reumatoidná artritída) je častým zápalovým ochorením, ktoré napáda predovšetkým kĺby. Je to chronické ochorenie, ktorého prejavy sú viditeľné nielen na nich, ale môže postihovať aj cievy, srdce, oči či pľúca. Presná príčina vzniku ochorenia nie je známa, ale dôležitým faktorom pre vznik ochorenia je vrodený predpoklad. Ochorenie je zaradené medzi autoimunitné ochorenia, znamená to, že tkanivo napádajú vlastné obranné mechanizmy a bunky. K nepríjemným prejavom reumy patria zápal, bolesť a opuch kĺbu. Reumou sa zaoberajú hlavne lekári s priliehavou špecializáciou – reumatológovia. Liečba je komplexná a zameraná na včasné určenie diagnózy, ešte pred poškodením kĺbu. Zahŕňa napríklad telesné aktivity, aby bolo telo v pohybe. Lokálne nesteroidové antiflogistiká majú v komplexnej liečbe reumy takisto nezastupiteľné miesto. Do tejto skupiny liekov je zaradený aj Flector® EP gél a náplasť. Sú určené k zmierneniu príznakov ochorenia ako sú bolesť, opuch, zápal a tým aj stuhnutosti kĺbov. Účinná látka diklofenak epolamín dokáže preniknúť priamo do kĺbovej štrbiny a svojim protizápalovým účinkom pomáha prekonať nepríjemné prejavy tohto častého ochorenia.

1. L.Galzigna, G.Mautone, P.Lualdi, Clin.Trials J., 26(5), 1989, 304,
2. G.Gallachi, M.Marcolongo, Drugs Exptl.Clin.Res. XIX (3) 101 – 110 (1993)

JIB-ven109
X-Ray-drawing-of-joint-pain